Infekcja tęgoryjcem

Infekcja tęgoryjcem u ludzi jest spowodowana infekcją pasożytami nicieni pasożytów nicieni Necator americanus i Ancylostoma duodenale i jest przenoszona przez kontakt ze skażoną glebą. Jest to jedna z najczęstszych przewlekłych zakażeń, z szacowanymi 740 milionami przypadków w obszarach ubóstwa na obszarach wiejskich w tropikach i strefach podzwrotnikowych.1 Ponieważ zakażenie tęgoryjcem występuje głównie wśród najbardziej zubożałych ludzi na świecie, posiada wyjątkowe miejsce w historii współczesnej. Na przykład reputacja Chin sprzed 1949 r. Jako chorego człowieka z Azji była częściowo wynikiem wysokiego rozpowszechnienia i intensywności zakażenia haczykiem. W ostatnich latach swojego życia Mohandas Gandhi zarażony był tęgoryjcem.3 Tęgoryjca także przyczyniło się do spowolnienia rozwoju gospodarczego na początku XX wieku w południowych Stanach Zjednoczonych4. Obecnie porażenie tęgoryjcem jest jedną z najważniejszych chorób tropikalnych u ludzi; wykorzystanie lat życia skorygowanych o niepełnosprawność jako ilościowej miary ciężaru choroby ujawnia, że ta infekcja przewyższa afrykańską trypanosomatozę, dengę, chorobę Chagasa, schistosomatozę i trąd.5. Najwięcej przypadków tęgoryjców występuje w Azji, a następnie w Afryce Subsaharyjskiej.1 W samych Chinach infekuje się około 190 milionów ludzi, szacunki oparte na ogólnopolskich badaniach obejmujących badanie próbek kału uzyskanych od prawie 1,5 miliona ludzi w 1988 r. i 1992.2 N. americanus jest najczęstszym tęgoryjcem na całym świecie, podczas gdy A. duodenale jest bardziej geograficznie ograniczony. W przeciwieństwie do tych głównych gatunków antropofilnych, trzy gatunki zoonotycznych tęgoryjców są drobnymi przyczynami chorób u ludzi. A. ceylanicum infekuje psy i koty i może również infekować ludzi, ale nie jest uważany za ważny patogen. Pies tęgoryjca A. caninum powoduje ludzkie eozynofilowe zapalenie jelit w północno-wschodniej Australii, 6 i A. braziliense powoduje skórne larwy migrans.
Patofizjologia i choroba kliniczna
Larval Invasion of Tissue
Ryc. 1. Ryc. 1. Skórna Larra Migrans Spowodowana przez Ancylostoma braziliense. Przedruk z Despommier i in., 8 za zgodą wydawcy.
Niektóre z najwyższych wskaźników występowania tęgorogów występują w regionach przybrzeżnych na całym świecie, gdzie infekcyjne larwy trzeciego stadium mogą migrować swobodnie w glebach piaszczystych i gdzie temperatury i wilgotność są optymalne dla żywotności larw.7 W tych obszarach wielokrotne narażenie na trzeci etap larwy N. americanus lub A. duodenale powodują miejscową świądową, rumieniowatą, grudkową wysypkę znaną jako świąd ziemi . Chociaż cała powierzchnia ciała jest wrażliwa, podrażnienie podłoża najczęściej pojawia się na rękach i stopach, które są głównymi miejscami wejścia dla larw trzeciego stadium. W przeciwieństwie do świądu na ziemi, inwazja skóry przez zoonotyczne A. brazylijskie stadium trzeciego stadium powoduje skórne larwy wędrujące, czyli pełzającą erupcję , samoograniczający się stan dermatologiczny charakteryzujący się owłosionymi norami o długości od do 5 cm. Stworzone przez larwy trzeciego stadium migrujące w naskórku, nory pojawiają się na stopach w 39 procentach przypadków (ryc. 1), pośladki w 18 procentach, a brzuch w 16 procentach; w pozostałych przypadkach nory pojawiają się przede wszystkim w kończynach dolnych, ramionach i twarzy9. W Stanach Zjednoczonych larwy skórne migranowe występują powszechnie w kadrze wojskowym, u podróżnych wracających z ośrodków z piaszczystymi plażami, a także u mieszkańców Floryda i wybrzeże Zatoki Perskiej; jest leczony z powodzeniem za pomocą krótkich kursów doustnych albendazolu lub iwermektyny.10,11
Rysunek 2
[podobne: biogenes rejestracja, sartany, guzki heberdena ]
[hasła pokrewne: eurodent gorzów, klasterowe bóle głowy, klasyfikacja chorób ]